Poezi nga Maria Miraglia, Itali

0
120

Poezi nga Maria Miraglia, Itali

Perktheu nga Anglishtja: Jeton Kelmendi

KRAHË TË THYER

Më lejoni të ndaj dhimbjen tuaj
shqyej nga ti
dhe bëje të miat
të shoh edhe një herë
të gëzuar si flutura
krenar për bukurinë e saj
dhe freski
duke kapur përreth
admirim dhe çudi
thyen zemrën
nga shigjetat e helmuara
pushkatuar nga një zemër e dashur
pa mëshirë duart e tij
të humbur kanë krahët e tu
ngjyrat e tyre te ndritshme
të trishtuar rrotullojnë korollat e tyre
paresore dhe dalluese
duke qarë janë zogjtë
në foletë e tyre dhe
heshtin erërat
por me dashuri
Do të kujdesem për plagët e tua
përkëdhel shpirtin
të ta kthej
dëshirën për të fluturuar
përsëri.

NJË PRAG VEROR

është mbrëmje dhe moti është i butë
qielli plot yje të ndritshëm
që duket se kërcejnë
në tingullin e një muzike të largët
rrezet e hënës së plotë
trarëve të një dritë të bardhë
dhe aroma nga fushat
vjen drita
duke përkëdhelur faqet
duke më mbështetur
në një përqafim të tenderit
Mund të dëgjoj një radio duke luajtur
ndërsa një qen ngadalë shkon
duke tundur bishtin e vet
dritat e shtëpive
tregojnë për burrat
e jetës së tyre
dashurite e tyre
dhe shqetësimet
gjithçka është e qetë përreth
gjithashtu gjethet pushojnë prej lodhjes
së zogjve të mëngjesit të zogjve
midis degëve të tyre të lulëzimit
njerëzit janë duke u përgatitur për pushimin e tyre
dhe me to natyra
nga deti i qetë
anija e vogla ngadalë gjenë rrugën e kthimit
në breg
heshtja tani një melodi qiellore
Njeriu Një me tokën
me qiellin, oqeanet
dhe mua Një me universin.

MIKU IM

Ulu, miku im dhe
degjo heshtjen
mos me pyet gjera
Nuk kam përgjigje për
si mund te them nese
hëna e do diellin
ose dielli hënën

Pyesni erërat
të mos fryhet
zogjtë për të qëndruar ende
në foletë e tyre
valët të ngadalësohen
lëvizja e tyre ritmike
dhe yjet të ulin dritat e tyre
dhe hesht, shoku im
dhe dëgjo heshtjen
që mijëra gjëra mund të tregojnë

Kështu që shpesh burrat
kanë modesti të çuditshme
për të zbuluar ndjenjat e tyre më të buta
që do t’i jepte ngjyra
në jetën e tyre
ngjyrë e trëndafili ditët e tyre
jepu atyre energji të reja jetësore
t’i bëshë ata të ndjehen të rinj
edhe kur me flokë të bardhë janë

Hape shpirtin, miku tim
te pashprehur
dhe do të shohesh që ajri
është plot me mesazhe të padëgjuara
se të trishtuar janë pezulluar atje
duke pritur që dikush të ndalet
edhe vetem per nje kohe,
dhe të jenë të gatshëm t’i merrni ato.

NJË DITË NË PRILL

Ajr i butë jashtë
pastroje qiellin
dhe shtëpinë e zbukuruar me trëndafila
duke dhuruar një aromë delikate përreth
Një fustan ishte hedhur me kujdes
mbi divan
i bardh si bora
thjesht I rënë poshtë
pasuruar me perlat
e pastra si zemra e vajzës
që do ta kishte veshur atë
dhe zërat … të gëzuar
të gjera buzëqeshjet

Prilli është kthyer përsëri
pas kaq shume
si ai i një kohe
të embel dhe i lehte dhe
parfum lulesh gjithashtu
por të errëta dhe të zbrazëta ato dhoma
tani
mbylli dritaret
dhe shurdhimin e heshtjes
thyer vetëm nga jehona e largët
e zërave antikë që
dikur i mbushte ato hapësira
me gëzim dhe dashuri.

DETI

I qetë është deti
deri në horizontin më të largët
si gjumi i një fëmije
në krahët e një nëne
blu dhe I tejdukshem
nën qiellin e pastër
të një mëngjes pranvere
të zhurmosur nga këndimi i gjelave
që duket se u bën thirrje
mendimeve të larta
të vërtetat larg dhe të panjohura
vendet jetuan
kur ishte i shpejtë ritmi
fryma e embel por e padurueshme
mund te degjoj
zëri i saj përkëdhelës
valët duke ndjekur ngadalë njëra-tjetrën
në hapat e tyre të vallëzimit
rrefimi i tregimeve të vjetra
të marinarëve piratë
dhe të dashuruarit nën netët me yje
Mund ta shikoja pafund
dhe kurrë nuk lodhem.

SHKRIM PER MUA

Shkruaj për mua një poezi dashurie
kur hëna telefonon shërbëtoret e saj
të vishur me perla të ndritshme
kube të errta
shkruaj për mua një poezi dashurie
kur erërat lëvizin butësisht maje pemëve
duke luajtur serenata romantike
shkruaj për mua fjalë dashurie
kur valët u pëlqejnë fëmijëve të gëzuar
njëri-tjetrin ndjekje
dhe
në dritat e para të agimit
pëshpërisin në fund dhe harabelat
vjershat e tua më të bukura të dashurisë
si lajmëtarë ato do të vijnë
te dritarja ime
duke kënduar këngët e tyre
të më tregojnë për ty
mbledh për mua
fjalët më të ëmbla të dashurisë
kur vesa e mëngjesit
zgjohet butësisht
me prekjen e saj të lehtë
lulet akoma të përgjumura
në fushat e pafundme
dhe prapë shkruaj për mua
fjalë dashurie
kur qielli në horizont
në përqafimin e saj të pafund
puthet qielli.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here