Çun Lajçi poezi Ibrahim Rugoves

21 janarit 2006 Ngri ishim të gjithë përveç zotnisë sate Atij dreq viti që s'priti tokës me i ardhë pranvera Flakë janaresh ishe ba akujt n'zemra me...

Dimri i Gjergj Kastriotit Nga Ndue Ukaj

Dimri i Gjergj Kastriotit Ndue Ukaj Nata e 17 janarit 1468 ishte me hënë të plotë, por në mëngjes moti u tërbua. Gratë e veshura me të bardha...

Për POEZITË E JETON KELMENDIT ITALISHT nga Dante Maffia

FJALA E VËRTETË E POETIT PARATHËNIE PËR POEZITË E JETON KELMENDIT ITALISHT NGA Dante MAFFIA, Itali Përktheu nga origjinali Eda Agaj Zhiti Jeton Kelmendi ka një personalitet të pasur, interesat...

Poezi nga Maria Miraglia, Itali

Poezi nga Maria Miraglia, Itali Perktheu nga Anglishtja: Jeton Kelmendi KRAHË TË THYER Më lejoni të ndaj dhimbjen tuaj shqyej nga ti dhe bëje të miat të shoh edhe një...

XHEVDET BAJRAJ NDËR INDIVIDUALITET POETIK MË TË SHQUAR TË LETËRSISË SHQIPE,...

Muharrem Kurti XHEVDET BAJRAJ NDËR INDIVIDUALITET POETIK MË TË SHQUAR TË LETËRSISË SHQIPE Letërsia bashkëkohore shqipe, i ka disa poet të shquar bashkëkohor, në Kosovë, Martin...

Saso Ognanovski, Macedonia e Veriut

Sasho Ognenovski, Macedonia e Veriut Përktheu nga Anglishtja Jeton Kelmendi  Saso Ognanovski , Ph.D (1964) është shkrimtar, aktor, regjisor dhe shkencëtar maqedonas. Lindur dhe rritur në Maqedoni,...

Rahim Karim (Karimov), Kirgistan

Rahim Karim (Karimov), Kirgistan Perktheu nga Anglishtja: Jeton Kelmendi Rahim Karim (Karimov) është një poet, shkrimtar, publicist, përkthyes nga Uzbeko-Ruso-Kirgize. Ai u lindi me 1960 në...

Happy new year to you

Gëzuar vitin e ri 2020 Happy new year to you 2020 bonne année 2020 felice anno nuovo 2020 frohes neues jahr 2020 sretna nova godina 2020 明けましておめでとうございます 2020 IWA Bogdani

Tendai Rinos Mwanaka Botohet në Shqip

Është botuar libri me poezi “Regjister i shkruar nga domethënia” I autorit Tendai Rinos Mwanaka nga Zimbaveja. Librin e ka Përkthyer nga Anglishtja Jeton Kelmendi... PARATHENIE Libri...

Lulzim Tafa KRIJUESI MAGJIK nga Violeta Allmuça

KRIJUESI MAGJIK 16 dhjetor 15:41 (Rreth poezisë së Lulzim Tafës) Violeta ALLMUÇA Kur shkruajmë sot për poezinë dhe poetin Lulzim Tafa, një nga poetët më të veçantë dhe...
429FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe