Botohet në Shqip István Turczi

Paradokset e poetit   Poetët e mëdhenj, zakonisht, karakterizohen me praninë e shumë motiveve në poezitë e tyre. Kjo kushtëzon rrjedhimisht edhe shumësinë e fjalëve, shumësinë...

Destinacioni i Fernando Rendón botohet ne Shqip

KUR POETI E LEXON UNIVERSIN Dr.Bujar Tafa Kur i lexon poezitë e Fernando Rendonit, fillimisht, ajo që kupton së pari, është se këto poezi sikur...

Jeton Kelmendi, bio rusisht

Джетон Келменди, Косово-Бельгия Джетон Келменди - поэт, драматург, публицист, переводчик, издатель, доктор, профессор университета и академик. Родился в городе Пежа, Косово (1978). После окончания школы учился...

Distanca nga Maria Miraglia, poezi

DISTANCA Nga Maria Miraglia Përktheu nga Anglishtja: Jeaton Kelmendi Të buta si gota të hellës heshtjet tuaja për sa kohë zgjatë dimri i ftohtë mungesa e juaj ndryshon edhe stinët me...

DISA FJALË PËR “MENDIMET I NDJEKIN TË DASHURUARIT” Luís Serrano,...

DISA FJALË PËR “MENDIMET I NDJEKIN TË DASHURUARIT” Luís Serrano, Portugali Përktheu nga Anglishtja: Alfred Beka Jeton Kelmendi është një poet shqiptar, i lindur në vitin 1978...

Kooseul Kim, Korea e Jugut Përktheu nga Anglishtja: Jeton Kelmendi

Kooseul Kim, Korea e Jugut Përktheu nga Anglishtja: Jeton Kelmendi Kooseul Kim. Poete, Profesoreshë emeritus në Universitetin Hyupsung. Ajo fitoi doktoraturë (PhD) nga “Korea University”, Kore. Ajo ishte...

“JETON KELMENDI OSE LULET E DASHURISË”, nga Prof. Gustavo Vega Mansilla,...

“JETON KELMENDI OSE LULET E DASHURISË” Prof. Gustavo Vega Mansilla, Spanjë Përkthyeu nga Spanjishtja: Peter Tase     Në këtë libër Jeton Kelmendi na ilustron për pasionin e...

Poeti i paqes, nobelisti Ernesto Kahan sot ishte për vizitë në...

IWA Bogdani Nobelisti për paqe, izraelito-argjentinasi, Ernesto Kahan, poet dhe humanist, në një vizitë që po i bën Kosovës, ku edhe do të shpallet doktor...

Nga Flutura Açka

Faleminderit Gjakovë, që më takove me Ali Podrimja Nga Festivali i 55 Poezisë në Gjakovë, maj 2019 “Mos më thirr bacë, më pëlqen më shumë me...

MITINGU I 55 I POEZISË NË GJAKOVË DHE TRADITA QË...

MITINGU I 55 I POEZISË NË GJAKOVË  DHE TRADITA QË VAZHDON Shumë çmime, promovime, debat për letërsinë e poetë ndërkombëtare dhe vlerë e lart e...
433FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe