Për POEZITË E JETON KELMENDIT ITALISHT nga Dante Maffia

FJALA E VËRTETË E POETIT PARATHËNIE PËR POEZITË E JETON KELMENDIT ITALISHT NGA Dante MAFFIA, Itali Përktheu nga origjinali Eda Agaj Zhiti Jeton Kelmendi ka një personalitet të pasur, interesat...

Poezi nga Maria Miraglia, Itali

Poezi nga Maria Miraglia, Itali Perktheu nga Anglishtja: Jeton Kelmendi KRAHË TË THYER Më lejoni të ndaj dhimbjen tuaj shqyej nga ti dhe bëje të miat të shoh edhe një...

XHEVDET BAJRAJ NDËR INDIVIDUALITET POETIK MË TË SHQUAR TË LETËRSISË SHQIPE,...

Muharrem Kurti XHEVDET BAJRAJ NDËR INDIVIDUALITET POETIK MË TË SHQUAR TË LETËRSISË SHQIPE Letërsia bashkëkohore shqipe, i ka disa poet të shquar bashkëkohor, në Kosovë, Martin...

Saso Ognanovski, Macedonia e Veriut

Sasho Ognenovski, Macedonia e Veriut Përktheu nga Anglishtja Jeton Kelmendi  Saso Ognanovski , Ph.D (1964) është shkrimtar, aktor, regjisor dhe shkencëtar maqedonas. Lindur dhe rritur në Maqedoni,...

Rahim Karim (Karimov), Kirgistan

Rahim Karim (Karimov), Kirgistan Perktheu nga Anglishtja: Jeton Kelmendi Rahim Karim (Karimov) është një poet, shkrimtar, publicist, përkthyes nga Uzbeko-Ruso-Kirgize. Ai u lindi me 1960 në...

Happy new year to you

Gëzuar vitin e ri 2020 Happy new year to you 2020 bonne année 2020 felice anno nuovo 2020 frohes neues jahr 2020 sretna nova godina 2020 明けましておめでとうございます 2020 IWA Bogdani

Tendai Rinos Mwanaka Botohet në Shqip

Është botuar libri me poezi “Regjister i shkruar nga domethënia” I autorit Tendai Rinos Mwanaka nga Zimbaveja. Librin e ka Përkthyer nga Anglishtja Jeton Kelmendi... PARATHENIE Libri...

Lulzim Tafa KRIJUESI MAGJIK nga Violeta Allmuça

KRIJUESI MAGJIK 16 dhjetor 15:41 (Rreth poezisë së Lulzim Tafës) Violeta ALLMUÇA Kur shkruajmë sot për poezinë dhe poetin Lulzim Tafa, një nga poetët më të veçantë dhe...

(Prend Buzhala, Psherëtima pergamene, poezi- zgjedhjen dhe parathënien Anton Nikë Berisha-...

LIRIZËM DHE MEDITIM I THELLË ESTETIK (Prend Buzhala, Psherëtima pergamene, poezi- zgjedhjen dhe parathënien Anton Nikë Berisha- SHB “Rozafa”, Prishtinë, 2017) Emri i Prend Buzhalës tashmë...

Poezi: Lulzim Tafa. Shqip, English, Italiano

poezi nga Lulzim Tafa në Shqip, English translated by Jeton Kelmendi, Italiano Maria Miraglia ANDRRA (Palimpsest kozmik) Mos u dëshpëro e dashur As mos u zhgënje Sapo e mora...
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe