Chandra Gurung, Nepal

0
337

Chandra Gurung është një poet/përkthyes nepalez. Në vitin 2007 ai botoi antologjinë e tij të parë me poezi nepaleze dhe koleksionin e tij te dytë me titull Fytyra e babait tim e cila doli nga Rubric Publishing, Nju Delhi (Indi) në tetor 2020.

Puna e tij është paraqitur në shumë antologji dhe faqe interneti duke përfshirë: More of My Beautiful Bahrain (Bahrain), Snow Jewel (SHBA), seritë Koleksionet e Poezisë dhe Prozës (MB), Warscapes.com dhe shumë të tjera.

Gjithashtu, Chandra Gurung përkthen poezi nga gjuhë të tjera të huaja në nepalisht. Ai ka marrë pjesë në Festivalin e Parë të Përkthimit në Daka (Bangladesh) me 2018. Ai është shpërblyer për kontributin e tij në poezinë nepaleze.

Fytyra e Atit tim

 

Dy sy shkëlqejnë si dielli dhe hëna
Në atë fytyrë
Një qift i vetëbesimit vazhdon të fluturojë
Lulëzojnë orkide dhe rododendronë të bukura
Luftimi i stuhive të fatkeqësive.

Në atë fytyrë
Një diell lind çdo mëngjes për të mbajtur barrën e një dite të re
Dhe kthehet, në fund të ditës
Fshehja e çdo rreshti të pikëllimit
Mbajtja e paketave të vogla të gëzimit
Bërja e shtëpisë dhe oborrit të ndritshëm.

Në atë fytyrë
Të ngushtë janë sytë që lexojnë botën
Pug është hunda që duket me respekt të rritur për veten
Të rrudhura janë faqet ku rrëshqasin gëzimet dhe hidhërimet
Janë të plasaritura buzët, ku buzëqeshjet organizojnë një të kaluar të marshimit
Dhe i gjithë identiteti mongol është djegur nga nxehtësia.

Por unë jam i lezetshëm
E lumtur për të thënë
Kur të gjithë thonë:
“Ti dukesh tamam si babai yt.”

 

Poeti dhe poezia

 

Poeti po punonte për një poezi të re.
Në të,
Aty ishte qielli
Shiu
Lulet
Fluturat
Retë
Dhe shume te tjere.

Tek shiu që bie
Herë pas here
Poeti tregoi kupën qiellore të qetë
Në të cilën shiu filloi të këndonte një këngë të ëmbël
Me një zë magjepsës.

Poeti transmetoi këngën e lagjes së shiut
Për lulet e dëshpëruara;
Lulet filluan të lëkunden me gëzim.

Poeti huazoi ngjyrat nga lulet
Dhe i spërkatën të gjitha mbi një flutur;
Flutura filloi të fluturonte përreth
Në fluturimin e saj të shpejtë

Poeti mbushi retë
Me valëvitjen mashtruese të fluturave;
Retë u nisën në një fluturim të lirë

Poeti i vari retë e zbehta
Poshtë çatisë së qiellit;
Qielli dukej spektakolar

Kështu, poeti është bashkuar
Qielli dhe shiu
Shiu dhe lulet
Lulet dhe flutura
Flutura dhe retë
Dhe retë dhe qielli
Ne te njejten menyre
Poeti përshkoi dashurinë mes shumë njerëzve.

Desert: një jetë mirazhi

 

Nuk ka asnjë linjë të vetme të ndritshme buzëqeshjeje
Në kanavacën e gjerë të fytyrës
Asnjë flutur gëzimi nuk fluturon në faqe
E shkretë është kjo shkretëtirë
Si një kopsht ku çdo bukuri është zbehur.

Kudo ka tufa të thata, pa jetë
Duart e thata të erës vijnë për të përkëdhelur rininë
Sytë grumbullojnë eksitim të vdekur
Dhe duket një grumbull shkretimi

Dielli rinor del përballë, sy më sy, gjatë gjithë ditës
Era ngacmon përsëri dhe përsëri
Shkretëtira dëshiron të joshë një udhëtar me rininë e saj
Ëndrrat për të magjepsur dikë me gjestet e tij
Shkretëtira është si ëndrra e nuses
Të jetosh në pritje të një përqafimi të dashur.

Gjinjtë e saj janë zbukuruar nga hurma të gjelbra
Një kaktus rinor është futur në veshët e tij
Dhe shkretëtira qëndron në një karvan të gjatë dëshirash
Si një jetë me mirazh.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here