Sot është përvjetori i vdekjes së kolosit të kulturës shqiptare, At...

Sot është përvjetori i vdekjes së kolosit të kulturës shqiptare, At Gjergj Fishtës: nga Ndue Ukaj Përkundër mërzisë që na shkakton politika, jeta...

Në kujtim të olimpit poetik Azem Shkreli

PORTRET LIRIKU NË LIRINË E TIJ e mësoj fjalën e gurit dhe shkoj, u bë vetë Guri që mbanë planetin e fjalës për Azem Shkrelin. Për sot e...

Destinacioni i Fernando Rendón botohet ne Shqip

KUR POETI E LEXON UNIVERSIN Dr.Bujar Tafa Kur i lexon poezitë e Fernando Rendonit, fillimisht, ajo që kupton së pari, është se këto poezi sikur...

Tri poezi nga Jeton Kelmendi, Prishtinë

JASHTË KOHËS PO BANOJMË KËTO DITË.   Me cilën kohë cilën ëndërr të keqe po përballemi, ndërsa kemi ngelur edhe mbas vetëvetës, themi: Se po na gjuajnë me kohë me vite të humbura, se...

Peja në Pesë të Mëngjesit: Poezie kushtuar babait nga Jeton Kelmendi

Peja në Pesë të Mëngjesit Për babin tim Qyteti në gjumë; Nata dhe njerëzit po flinin, Heshtja po pushonte Nga lodhja e ditës së djeshme; Kështu nisi të zbardhë dita...

Libri Gjenocid I autoreve Ernesto Kahan dhe Taki Yuriko perkthyer nga...

RRËFIMI PËR TA UNIFIKUAR MENDJEN NJERËZORE Dr. Ernesto Kahan “...........................”. Poezi. Shkruan: Mr.sc. Engjëll I. Berisha Në përkthim nga anglishtja, në gjuhën shqipe, poeti Jeton Kelmendi, i...

IWA BOGDANI Themelon Çmimin Ndërkombëtar “Atjon V. Zhiti

Shoqata Ndërkombëtare e Shkrimtarëve IWA BOGDANI merr vendimin 27/11/18. N-109 që nga sivjet të themelohet Çmimi Ndërkombëtarë Atjon Zhiti. Ky çmim jepet me motivacionin...

Botohet ne shqip poeti i mirenjohur Uruguajas Julio Pavanetti

SA POETIKE JETA.... Nga Engjëll I. Berisha I sigurt se leximi i kësaj vepre në zhurmën e këtij shekulli kur të trazojnë gjërat e përditshme, të...

Mbaje veten në kohe nga Jeton Kelmendi

Jeton KELMENDI MBAJE VETEN NË KOHË Nëse je aty Fati të vjen, të troket në dorë çka t’i kërkon nga vetja, të shikon deri ku të mbërrinë mundësia, ti shihe...

FJALA E VËRTETË E POETIT Jeton Kelmendi nga Dante Maffia

FJALA E VËRTETË E POETIT PARATHËNIE PËR POEZITË E JETON KELMENDIT ITALISHT  NGA Dante MAFFIA, Itali Përktheu nga origjinali Eda Agaj Zhiti Jeton Kelmendi ka një personalitet të pasur, interesat e...
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe