JETON KELMENDO, POET LUFTETAR NË SHPIRT. Akademik Athanase Vantchev de Thracy

JETON KELMENDO, POET LUFTETAR NË SHPIRT Akademik Athanase Vantchev de Thracy Përktheu nga Frëgjishtja: Albert Nikolla Poezia mund të jetë luftarake? Po, përgjigja është po, kur mendojmë...

Chris Lawrence botohet në Shqip, përkthyer nga Jeton Kelmendi

IMAZHI PËR FATIN DHE VLERAT E JETËS ​​nga Engjell I. Berisha Jeta është tejet e bukur, madje edhe parajsa jetohet këndej, mëton ta thotë poeti Chris...

Destinacioni i Fernando Rendón botohet ne Shqip

KUR POETI E LEXON UNIVERSIN Dr.Bujar Tafa Kur i lexon poezitë e Fernando Rendonit, fillimisht, ajo që kupton së pari, është se këto poezi sikur...

Cikel poezive nga Sasho Ognenovski

Nga libri "Dystopia lirike", pekrthyer nga Jeton Kelmendi Sasho Ognenovski, Ph.D (1964) është shkrimtar, aktor, regjisor dhe shkencëtar maqedonas. Lindur dhe rritur në Maqedoni, ai...

Botohet në Shqip “Rojet e harresës” i Poetit Azerbajxhanas Mehmet Ismail

IWA BOGDANI www.iwabogdani.org iwabogdani@gmail.com Përktheu nga Turqishtja:  Shyngyl Kelmendi- Gashi   Redaktor: Engjëll I. Berisha Faqe 141 ISBN 978-0-244-05972-9   Kujtesë e dhimbje, përtej imagjinatës Poeti, azerbajxhanas, Memmet Ismail, vjen në letërsinë shqipe me...

Mbylli siparin Edicioni i XXIII i FNP “Ditët e Naimit”

DITËT E NAIMIT - MODEL I NDËRKOMUNIKIMIT DHE I PROMOVIMIT LETRAR E KULTUROR Prej 17-21 tetor 2019, në Tetovë dhe në Korçë, u mbajt Edicioni...

MENDUESHMËRIA E REFLEKTIMIT SUPËRIOR TË JETON KELMENDI

POLITIKA E REFLEKSIMIT TË MADHËS (Për librin poetik "Hapësira fatale" nga Jeton Kelmendi, botuar nga Data Pesnopoj, Manastir, 2018) Dr. Saso OPgnanovski Jeton Kelmendi është poet që...

Cikel poezishe nga Baki Ymeri

KËNGË   Më thuaj moj vllahinkë, Çfarë qumshti të ka dhënë nëna jote Dhe në çfarë dhomash të ka ngujuar Që po të vjen kaq era e bukur Si...

Nga Muharrem Kurti ROMAN I FATIT I TË RIUT TONË NË...

Nga MUHARREM KURTI ROMAN I FATIT I TË RIUT TONË NË ZIGZAGËT E JETËS TRONDITËSE Romani “Kthesa”, botoi Nacional, Tiranë, 2020, autor Ndue Lleshaj. Pas një leximi...

Gerti Mullai, Shqiperi

  Gerti Mulla u lind ne Pogradec, me 5 shkurt 1988. Ne Vitin 2010 u diplomua ne Universitetin “Aleksander Xhuvani”, ne degen e Gazetarise, Elbasan....
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe