Poezi nga Dije Demiri-Frangu

Dije Demiri- Frangu, është autore e 12 librave. Shkruan për fëmijë, për të rritur dhe kritikë letrare. Është profesoreshë në Degën e Letërsisë Shqipe...

Albert V. Nikolla

ALBERT V.NIKOLLA, -POET, PROZATOR, GAZETAR Anëtar i IWA Bogdani BOTUAR NE TIRANE, BRUKSEL DHE PARIS Shkrimtari Albert V. Nikolla është lindur më 16 nëntor 1968 në Shqipërinë...

IWA Bogdani Boton në Shqip poetja Italjane Laura Garavaglia

Parathënia POEZI E FJALORIT POETIK SHKENCOR Nga MUHARREM KURTI Libri me poezi “Amplituda e Probaliteteve”, i poetes bashkëkohore italiane Laura Garavaglia, i përkthyer në gjuhën shqipe nga...

Destinacioni i Fernando Rendón botohet ne Shqip

KUR POETI E LEXON UNIVERSIN Dr.Bujar Tafa Kur i lexon poezitë e Fernando Rendonit, fillimisht, ajo që kupton së pari, është se këto poezi sikur...

Akademia Ndërkombëtare “Mihai Eminescu” i akordon çmimin prestigjioz trofeu Mihai Eminescu

Trophy Mihai Eminescu Under the sign of Mihai Eminescu, homo novus of Romanian culture, members of the Executive Committee of the International Academy 'Mihai Eminescu'...

Në kujtim të olimpit poetik Azem Shkreli

PORTRET LIRIKU NË LIRINË E TIJ e mësoj fjalën e gurit dhe shkoj, u bë vetë Guri që mbanë planetin e fjalës për Azem Shkrelin. Për sot e...

(Prend Buzhala, Psherëtima pergamene, poezi- zgjedhjen dhe parathënien Anton Nikë Berisha-...

LIRIZËM DHE MEDITIM I THELLË ESTETIK (Prend Buzhala, Psherëtima pergamene, poezi- zgjedhjen dhe parathënien Anton Nikë Berisha- SHB “Rozafa”, Prishtinë, 2017) Emri i Prend Buzhalës tashmë...

Cikel poezishe nga Baki Ymeri

KËNGË   Më thuaj moj vllahinkë, Çfarë qumshti të ka dhënë nëna jote Dhe në çfarë dhomash të ka ngujuar Që po të vjen kaq era e bukur Si...

‘LULZIM TAFA, NJERIU QË BËN TË FLASIN GURËT’ nga Akad. Prof....

LULZIM TAFA, NJERIU QË BËN TË FLASIN GURËT Akad. Prof. Dr. Hab. Dmytro Tchystiak Përgjegjës për Letërsinë Ndërkombëtare në AshALE Profor në Universitetin Nacional Taras Chevtchenko në...

Poezi: Lulzim Tafa. Shqip, English, Italiano

poezi nga Lulzim Tafa në Shqip, English translated by Jeton Kelmendi, Italiano Maria Miraglia ANDRRA (Palimpsest kozmik) Mos u dëshpëro e dashur As mos u zhgënje Sapo e mora...
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe