Ndahet nga jeta Fatos Arapi

Petrit Palushi Në moshën 89-vjeçare ndahet prej jete Fatos Arapi, njëri prej poetëve ma të dallueshëm të letrave shqipe… *** Poezi nga Fatos Arapi (Nga libri “Fatet”, Rilindja,...

Lee Kuei-shien, Taivan

Lee Kuei-shien, Taivan, Zv. President IWA BOGDANI Biografia, Përktheu nga Anglishtja: Jeton Kelmendi Lee Kuei-Shien u lind me 1937, filloi të shkruajë poezi në vitin 1953, u...

Jam Atjoni është libri i ri i botuar nga IWA Bogdani

LIBRI I RI “JAM ATJONI” BOTIM NGA EDITORIA “IWA BOGDANI” Shoqata Ndërkombëtare e Shkrimtarëve “IWA Bogdani”, me qendrat në Bruksel dhe Prishtinë, tashmë jep dhe çmimin letrar...

Botohet në Shqip “Rojet e harresës” i Poetit Azerbajxhanas Mehmet Ismail

IWA BOGDANI www.iwabogdani.org iwabogdani@gmail.com Përktheu nga Turqishtja:  Shyngyl Kelmendi- Gashi   Redaktor: Engjëll I. Berisha Faqe 141 ISBN 978-0-244-05972-9   Kujtesë e dhimbje, përtej imagjinatës Poeti, azerbajxhanas, Memmet Ismail, vjen në letërsinë shqipe me...

Botohet “Syri Blu” I Engjëll I. Berisha

Doli nga shtypi libri më i ri “Syri Blu” I Engjëll I. Berisha. Edicioni ndërkombëtar i botimeve IWABOGDANI i cili e ka botuar kete...

Tri poezi nga Çun Lajçi

Unë, krejt si baba Po Jam ba i mirë si baba Me shtagë n'dorë e rrudha n'ftyrë Mustakbardhë e plisbardhë Pa flokë pa dhambë Po e ha bukën t'zbutune n'ujë Badihava...

Presidenti Thaçi dekoron me medalje presidenciale poetin Lulzim Tafa

Poeti i njohur kosovar, profesori dhe Rektori i Kolegjit AAB, Prof.dr. Lulzim Tafa, u dekorua me Medalje Presidenciale te Meritave nga presidenti i vendit,...

Engjëll I. Berisha “ Heshtja i rrëfehet natës”. Botoi IWA Bogdani

Të jetosh me dhimbjen e poezisë Poezi, Engjëll I. Berisha “ Heshtja i rrëfehet natës”. Botoi IWA Bogdani, 2020, Prishtinë. Se sa jemi të ndjeshëm ndaj...

Xhevdet BAJRAJ: “Copa ime e qiellit”, poezi në dy gjuhë. Shkruan:...

Shpirti i arsyes ka origjinë nga protesta  Xhevdet BAJRAJ: “Copa ime e qiellit”, poezi në dy gjuhë. Shkruan: Engjëll I. BERISHA Xhevdet Bajraj është ndër poetët,...

LIDHJA SHKRIMTARËVE ARTISTËVE DHE KRIJUESVE SHQIPTARË NE GJERMANI

LIDHJA SHKRIMTARËVE ARTISTËVE DHE KRIJUESVE SHQIPTARË NE GJERMANI Në bazë të vendimit të kryesisë dhe komisionit organizativ te saj duke vazhduar parapërgatitjen për manifestimin tradicional...
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe