XHEVDET BAJRAJ NDËR INDIVIDUALITET POETIK MË TË SHQUAR TË LETËRSISË SHQIPE,...

Muharrem Kurti XHEVDET BAJRAJ NDËR INDIVIDUALITET POETIK MË TË SHQUAR TË LETËRSISË SHQIPE Letërsia bashkëkohore shqipe, i ka disa poet të shquar bashkëkohor, në Kosovë, Martin...

Edicioni i botimeve IWA BOGDANI BOTON LIBRIN POTIK TE POETIT MUHARREM...

Edicioni i botimeve IWA BOGDANI BOTON LIBRIN POTIK TE POETIT MUHARREM KURTI Në IWA Bogdani, në redaktim të poeti të shquar dhe përkthyesit Jeton Klemendi,...

IWA BOGDANI Themelon Çmimin Ndërkombëtar “Atjon V. Zhiti

Shoqata Ndërkombëtare e Shkrimtarëve IWA BOGDANI merr vendimin 27/11/18. N-109 që nga sivjet të themelohet Çmimi Ndërkombëtarë Atjon Zhiti. Ky çmim jepet me motivacionin...

Rehmat Changaizi, Pakistan

Rehmat Changaizi Poet, writer and philosopher. He is the Chief Operations Officer at Soflay Inc., author of poetry books Mia Bella Dea and Bella Diosa and...

Lee Kuei-shien “Tingujt e mendimeve”, botoj në Shqip Edicioni i Botimeve...

KAPËRCIMI I KUFIJVE POETIK Lee Kuei-shien “Prania ose mungesa”, përzgjedhje e poezive. Poet Tajvanez. Botoi “BOGDANI” Bruksel – Prishtinë. 2018.   Po e botojmë në...

Poezi nga Muharrem Kurti

Shënime për autorin: Muharrem Kurti , lindur më 30.05.1963, Gjakovë Jeton dhe punon në Gjakovë. Krijmtaria e autorit Muharrem Kurti  është  përkthyer në gjuhën angelze, portugeze,...

Rahim Karim (Karimov), Kirgistan

Rahim Karim (Karimov), Kirgistan Perktheu nga Anglishtja: Jeton Kelmendi Rahim Karim (Karimov) është një poet, shkrimtar, publicist, përkthyes nga Uzbeko-Ruso-Kirgize. Ai u lindi me 1960 në...

MENDUESHMËRIA E REFLEKTIMIT SUPËRIOR TË JETON KELMENDI

POLITIKA E REFLEKSIMIT TË MADHËS (Për librin poetik "Hapësira fatale" nga Jeton Kelmendi, botuar nga Data Pesnopoj, Manastir, 2018) Dr. Saso OPgnanovski Jeton Kelmendi është poet që...

Jeton Kelmendi botohet në Norvegji

Është botuar në Oslo libri me poezi Antidrøm I Jeton Kelmendit. Libri është përmedhje e poezive nga 3 libra dhe perkthyer nga Erling Kittelsen...

Çaste lexmi të poezisë “Letër atdheut” të Azem Shkrelit nga Prend...

Prend BUZHALA: LETRA POETIKE (Çaste leximi të poezisë “Letër atdheut” të Azem Shkrelit) Në letërsinë botërore, ashtu sikundër dhe në letërsinë shqipe, ekziston edhe lloji i letrës...
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe