Poezi nga poeti i mirenjohur Anton Marku

Anton Marku   Vjenë, 25.03.2023 PUTHJA   Për puthjen nuk pyetet më shumë se një herë Dhe atëherë kur pyetet bëhet sa për kortezi   Përgjigjen e japin sytë e etur për...

Simbolika e dashurisë së Jeton Kelmendit nga Stanisław Stanik, Polska

Simbolika e dashurisë Nga Stanisław Stanik, Polska Përktheu nga Polonishtja Mazllum Saneja Si të bashkojmë një tërësi nga grimcat e mira kur jemi të ndarë nga kultura,...

Poezi nga Besim Perjuci

Besim Perjuci          Shënime për autorin Besim Perjuci u lind më 7 dhjetor 1946, në Gjakovë, rrëzë Çabratit  krenar, në një familje punëtore...

Chandra Gurung, Nepal

Chandra Gurung është një poet/përkthyes nepalez. Në vitin 2007 ai botoi antologjinë e tij të parë me poezi nepaleze dhe koleksionin e tij te...

Nicole LAURENT-CATRICE “PEIZAZHET E BRENDSHME (Poezi) SHB. “IWA BOGDANI nga Abdullah Troshupa

TË PËRKTHESH NJË LIBËR NËNKUPTON TA NJOHËSH GJUHËN ME THEMEL Nicole LAURENT-CATRICE “PEIZAZHET E BRENDSHME (Poezi) SHB. “IWA BOGDANI, Bruksel Prishtinë, 2022. Nga Abdullah Troshupa Të përkthesh një libër...

Giuseppina Irene Groccia, Itali

Shqipëroi Anila Dahriu Giuseppina Irene Groccia ose emri në art “GiGro” u lind në Calopezzati në provincën e Kozencës, Itali. Aktualisht jeton dhe punon në...

“Spiranca e natës” e poetit nga Tivari i Malit të Zi,...

DASHURIA, SPIRANCË E JETËS SONË Nëse asgjë tjetër nuk i afron kulturat dhe letrat e bukura të regjioneve të ndryshme gjuhësore, së paku këtë le...

LETERSIA POLITIKE E Prof. PhD. JETON KELMENDIT nga Pjeter Meta, Tirane

LETERSIA POLITIKE E Prof. PhD. JETON KELMENDIT “Ligji i natyres dhe i shoqerise,e ben jeten e vet……..nje mallengjim estetik edhe per format arketipe te rrneses...

Nga Prend BUZHALA (Adem Shkreli: “Falma fjalën”, poezi

ME POEZINË E KOMUNIKIMIT TË HAPUR NËPËR KOHË Prend BUZHALA (Adem Shkreli: “Falma fjalën”, poezi, përgatiti: Jeton Kelmendi) Adem Shkreli librin e parë poetik me titullin “Zemra e verbët”...

(Rreth vëllimit poetik “Ekuacione të pazgjidhura” të autores Shoshana Vegh) ...

DRITËHIJET POETIKE DHE LIRIZMI, SI FORMË ESTETIKE DHE PËRKRYERJE E DASHURISË NJERËZORE (Rreth vëllimit poetik “Ekuacione të pazgjidhura” të autores Shoshana Vegh) Nga Agron Shele, shkrimtar,...
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe