Liber I ri nga Prend Buzhala

Ju paraqesim botimet e reja: Nga Jeton KELMENDI SECILI NJERI E BART ME VETE MURIN E VET TË MUNDIMEVE Këto ditë doli nga shtypi libri poetik...

Poezi nga Dije Demiri-Frangu

Dije Demiri- Frangu, është autore e 12 librave. Shkruan për fëmijë, për të rritur dhe kritikë letrare. Është profesoreshë në Degën e Letërsisë Shqipe...

Poezi shqip nga Sllobodan Vukanoviq, Mali i Zi

Sllobodan Vukanoviq, Montenegro Për shkrimtarin Sllobodan Vukanoviq (1944) është shkrimtar profesionist. Jeton në Podgoricë, Mali i Zi. Ka botuar librat: „Ljubibiće“, „Zvezdano perje“, „Snimci kasete brodskog dnevnika“,...

“Betejë në vargje” është libri i ri i botuar nga autorit...

Poeti dhe studiuesi i njohur Bujar Tafa ka botuar librin me studime dhe recensione për autorë të njohur ndërkombëtarë dhe vendorë. Libri është botuar nga...

Nga Muharrem Kurti ROMAN I FATIT I TË RIUT TONË NË...

Nga MUHARREM KURTI ROMAN I FATIT I TË RIUT TONË NË ZIGZAGËT E JETËS TRONDITËSE Romani “Kthesa”, botoi Nacional, Tiranë, 2020, autor Ndue Lleshaj. Pas një leximi...

Botohet romani i dytë i Angjelina Markut ‘‘Shtyje hënën’’

Botohet romani i dytë i Angjelina Markut ‘‘Shtyje hënën’’ Ditë me parë doli nga shtypi romani i dytë i shkrimtares nga Gjakova, e cila ka...

Poezi nga Chris Lawrence, Angli

Chris Lawrence, Angli Perktheu: Jeton Kelmendi Ai jeton në një qytet bregdetar West Kirby me perëndimet e tij spektakolare, me gruan (muzën) e tij dhe familjen...

Kundrim analitik i veprës së Ernest Markut: “Libri i Fishtës”, Nga...

Prend BUZHALA BIOGRAFEMA E LIBRIT FISHTIAN (Kundrim analitik i veprës së Ernest Markut: “Libri i Fishtës”, Botimet Fishta, Lezhë 2020, fq. 438) Cili është Fishta i këtij...

Nga Zymer Ujkan Neziri

Ndihmesë me rëndësi për etnokulturën e Hotit të Malësisë së Madhe (Libri Shoqëria kulturore-artistike “Rapsha”, Drume, Hot, Malësi e Madhe, dyzet vjet të veprimtarisë, kryeredaktor dhe përgatitja...

Dy poezi nga Engjëll I. Berisha

Engjëll I. Berisha ZOTI I MENDJES   Kryeprifti Kajafa e donte Krishtin të kryqëzuar Herodi e destopët bënin pakt te pasuritë kush e prekë fronin e tokës, derisa pushtetarët...
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe