Botohet romani i dytë i Angjelina Markut ‘‘Shtyje hënën’’

Botohet romani i dytë i Angjelina Markut ‘‘Shtyje hënën’’ Ditë me parë doli nga shtypi romani i dytë i shkrimtares nga Gjakova, e cila ka...

Poezi nga Chris Lawrence, Angli

Chris Lawrence, Angli Perktheu: Jeton Kelmendi Ai jeton në një qytet bregdetar West Kirby me perëndimet e tij spektakolare, me gruan (muzën) e tij dhe familjen...

Kundrim analitik i veprës së Ernest Markut: “Libri i Fishtës”, Nga...

Prend BUZHALA BIOGRAFEMA E LIBRIT FISHTIAN (Kundrim analitik i veprës së Ernest Markut: “Libri i Fishtës”, Botimet Fishta, Lezhë 2020, fq. 438) Cili është Fishta i këtij...

Nga Zymer Ujkan Neziri

Ndihmesë me rëndësi për etnokulturën e Hotit të Malësisë së Madhe (Libri Shoqëria kulturore-artistike “Rapsha”, Drume, Hot, Malësi e Madhe, dyzet vjet të veprimtarisë, kryeredaktor dhe përgatitja...

Dy poezi nga Engjëll I. Berisha

Engjëll I. Berisha ZOTI I MENDJES   Kryeprifti Kajafa e donte Krishtin të kryqëzuar Herodi e destopët bënin pakt te pasuritë kush e prekë fronin e tokës, derisa pushtetarët...

Shenjat e kujteses nga Jeton Kelemndi

SHENJAT E KUJTESËS Të kërkoj me data të caktuara në kalendarin historik, në ngjarje që i shënon Bota diku, ku të kam ëndërruar, së pari ta bëj një sy...

Mikhail Sinelnikov, Rusi

Mikhail Sinelnikov, Rusi  Perktheu nga Anglishtja: Jeton Kelmendi Mikhail SINELNIKOV. U lind më 1946 në Leningrad në një familje që i mbijetoi bllokadës. Poet i...

Poezi nga Rizah Sheqiri

Poeti I mirenjohur Rizah Sheqiri Rizah SHEQIRI ​lindi më 12 janar 1961 në Brainë, ku e kreu edhe shkollën fillore. Shkollën e Mesme të Mjekësisë...

Kështu deshi ajo një natë. Poezi nga Jeton Kelemndi

KËSHTU DESHI AJO NJË NATË Deshi me zbrit shkronjave teposhtë me i kapërcye fjalët e mia e me u bë varg në poezi e shpërfilli mënyrën që çon ngjarjen...

Trokiten në hyrje daljet nga Jeton Kelemndi

TROKITËN NË HYRJE DALJET Nuk e di nëse jemi ne, apo ata, që u ranë tërthoreve trup a erdhën apo shkuan nëse s’jemi ne sytë që shikojnë pas majës...
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe