Poezi kushtuar shkrimtareve shqiptare nga Athanase Vantchev de Thracy, Francë ...

Ne foto Lida sherafatmand, Athanase Vanchev de Thracy dhe Jeton Kelmendi, Paris 2008, Kafe Trocadero. Poezi nga Athanase Vantchev de Thracy, Francë Përktheu nga origjinali- Frëngjisht:...

Poezi nga Anila Dahriu

1-Çamëri, o moj Zonjë e madhe   OH,tokë, që nuk të njoha kurrë , Brengë e mall jeta na shtroi. Kërkova dritë , dhe, mes  errësirës më dëbuan. hesht ,mos...

Pasthenie nga Dr. Saviero Sinopoli per “Nella casa dell’anima” te jeton...

PASTHËNIE Dr Saverio Sinopoli President i Shoqatës Kulturore P. Neruda Përktheu nga Italishtja: Aleksandër Çulaj E kam takuar për herë të parë Jeton Kelmendin me rastin...

Parathenie nga Dr. Gaetano Appeso per “Nella casa dell’anima” te jeton...

PARATHËNIE. (Dr. Gaetano Appeso - Shkrimtar) Përktheu nga Italishtja: Aleksandër Çulaj Një lexim i thjeshtë dhe me ndjesi të thellë që nuk i shqitet mendjes, fshehur...

Poezi nga Anton Marku

BIRI I ASKUJT   Në gurë u shndërrua prroji ku lahesha si fëmijë lagjen ku luaja dikur nuk po e njoh më një shtresë hiri rrëshqet gishtave të...

Akademia Ndërkombëtare “Mihai Eminescu” i akordon çmimin prestigjioz trofeu Mihai Eminescu

Trophy Mihai Eminescu Under the sign of Mihai Eminescu, homo novus of Romanian culture, members of the Executive Committee of the International Academy 'Mihai Eminescu'...

Jeton Kelmendi “Nella casa dell’anima” botohet ne Italish

Parathenie dhe pasthenie te perkthyera nga Aleksander Culaj Parathënie. Një lexim i thjeshtë dhe me ndjesi të thellë që nuk i shqitet mendjes, fshehur mirë midis...

Botohet ne shqip poeti i mirenjohur Uruguajas Julio Pavanetti

SA POETIKE JETA.... Nga Engjëll I. Berisha I sigurt se leximi i kësaj vepre në zhurmën e këtij shekulli kur të trazojnë gjërat e përditshme, të...

Në kujtim të olimpit poetik Azem Shkreli

PORTRET LIRIKU NË LIRINË E TIJ e mësoj fjalën e gurit dhe shkoj, u bë vetë Guri që mbanë planetin e fjalës për Azem Shkrelin. Për sot e...

Poezi nga Alicja Maria Kuberska, Poloni

Perktheu nga Anglishtja: Jeton Kelmendi Alicja Maria Kuberska - poete polake e shpërblyer, romanciere, gazetare, redaktore dhe përkthyese. Ajo redaktoi vëllime dhe antologji si polonisht ashtu...
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe