LETERSIA POLITIKE E Prof. PhD. JETON KELMENDIT nga Pjeter Meta, Tirane

LETERSIA POLITIKE E Prof. PhD. JETON KELMENDIT “Ligji i natyres dhe i shoqerise,e ben jeten e vet……..nje mallengjim estetik edhe per format arketipe te rrneses...

Poezi nga poeti i mirenjohur Anton Marku

Anton Marku   Vjenë, 25.03.2023 PUTHJA   Për puthjen nuk pyetet më shumë se një herë Dhe atëherë kur pyetet bëhet sa për kortezi   Përgjigjen e japin sytë e etur për...

Reflektim për Romanin e Mhill Velaj ,, NË KËRKIM TË MIMOZËS”...

ROMAN I TRAGJIKES DHE ALTRUIZMIT Reflektim për Romanin e Mhill Velaj ,, NË KËRKIM TË MIMOZËS” Nga Vilson Culaj Ky roman i Mhill Velaj shpërfaq dramën e...

Poezi nga Anton Marku

NË EMËR TË LIRISË (Vdekje fashizmit!)   Me sa mbaj mend unë Në lagjen tonë Gjithmonë është folur për luftën   Kur gjakrat ndizeshin Na mjaftonin tri pika Për të vazhduar tutje   Gjyshërit tanë Çdo...

Poezi nga Shyhrete Kurti-Musa

Cicërimat e shpirtit Zogu që këndoi sot, kaq ëmbël në dritaren time, kohën tënde zgjoi në mua, më trazoi, më zhyti në kujtime. Cicërueshëm më vjen brenda, verbër - thua...

Anton Marku lauerat i Çmimet ‘‘Naji Naaman Literary Prizes 2022’’

Prishtinë/Bruksel, 16 qershor 2022: ‘‘Naji Naaman Fundation’’ i themeluar në vitin 2002 është një institucion me renome ndërkombëtare në fushën e letërsisë i cili...

Dr. Xhemil Bytyçi botohet ne Indi, parathenie e librit nga Padmaja...

Parathënie Padmaja Iyengar-Paddy, INDIA Përmbledhja e poezive “Lojë hijesh” nga Dr. Xhemil Bytyçi, është një buqetë e veçantë e poezive, shkruar njëkohësisht me ndjeshmërinë e poetit...

Botohet në Indi poeti Engjëll I. Berisha me librin  “Thirsty Time” –...

Libri "thirsty time" i Engjell I. Berisha Botohet në Indi poeti Engjëll I. Berisha me librin  “Thirsty Time” -  “Koha e etur”. Në Indi, botohet poeti Engjëll...

Prof. Dr.& Dr. Honoris Causa Sabahudin Hadžialić poezi shqip

Biografi e shkurter Prof. Dr.& Dr. Honoris Causa Sabahudin Hadžialić Profesor Sabahudin Haxhialiq u lind në vitin 1960, në Mostar, Bosnje dhe Hercegovinë. Që nga...

Poezi nga Gjergj Rrustaj

MARS Hidhi pak parfum Përditshmërisë sime Lulet ngjyra-ngjyra natyra parfumojnë më shumë lule pranverë Kjo pranverë e vështirë Më shumë lot Në shpirtrat të njerëzimit në gjithë Botën mbarë Do të kalojë Edhe pse planeti...
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe