Poezi nga poeti i mirenjohur Anton Marku

Anton Marku   Vjenë, 25.03.2023 PUTHJA   Për puthjen nuk pyetet më shumë se një herë Dhe atëherë kur pyetet bëhet sa për kortezi   Përgjigjen e japin sytë e etur për...

Poezi nga Adnan Mehmeti, ShBA

Adnan Mehmeti u lind në Luginën e Preshevës më 1964. Pas diplomimit në Universitetin e Prishtinës, në Fakultetin Filologjik më 1989 vendoset në Zvicër, ku...

Poezi per Nene Terezen

Jeton Kelmendi   TË JESH NJERI Shën terezës time   Fillim shtatori Qielli zbret dashuri Sa lartë mbërrika njeriu i gjakut tim As pasaportë nuk i kërkohet As ndalime nuk i bëhen Kufijëve.   Ta mbërrijë...

Poeti shqiptar Jeton Kelmendi

https://www.facebook.com/watch/live/?ref=search&v=1882380362104620 Dokumentar "poeti shqiptar" Jeton Kelmendi

Tri poezi nga Jeton Kelmendi

DO TË TË THEM DIÇKA Nga goja nga shpirti, më dalin ca mendime të çuditshme herë duken sikur gjëra që shkojnë herë sikur, kur vijnë prej një bote tjetër fare nga...

Nga Prend Buzhala – (Xhemil Bytyçi: “Kopshti i dashurisë”, përmbledhje me...

LIRIKA E DASHURISË, NJË DITIRAMB JETE (Xhemil Bytyçi: “Kopshti i dashurisë”, përmbledhje me 101 poezi dashurie, Shtëpia botuese ‘’Bograni’’, Prishtinë, 2022) Kur e parapëlqen dhe e...

“Spiranca e natës” e poetit nga Tivari i Malit të Zi,...

DASHURIA, SPIRANCË E JETËS SONË Nëse asgjë tjetër nuk i afron kulturat dhe letrat e bukura të regjioneve të ndryshme gjuhësore, së paku këtë le...

Nicole LAURENT-CATRICE “PEIZAZHET E BRENDSHME (Poezi) SHB. “IWA BOGDANI nga Abdullah Troshupa

TË PËRKTHESH NJË LIBËR NËNKUPTON TA NJOHËSH GJUHËN ME THEMEL Nicole LAURENT-CATRICE “PEIZAZHET E BRENDSHME (Poezi) SHB. “IWA BOGDANI, Bruksel Prishtinë, 2022. Nga Abdullah Troshupa Të përkthesh një libër...

Poezi nga Anton Marku

SHTËPITË PA DRITARE   Aq shumë bujtina Hapën dyert Para shtratit tënd   Mijëra këmisha u shqyen Para syve të tu   Mesnatave Urave u rrëshqasin pantallonat E të gjithë ua shohin Këmbët e bardha   Shiu i...

(Rreth vëllimit poetik “Ekuacione të pazgjidhura” të autores Shoshana Vegh) ...

DRITËHIJET POETIKE DHE LIRIZMI, SI FORMË ESTETIKE DHE PËRKRYERJE E DASHURISË NJERËZORE (Rreth vëllimit poetik “Ekuacione të pazgjidhura” të autores Shoshana Vegh) Nga Agron Shele, shkrimtar,...
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe