Distanca nga Maria Miraglia, poezi

DISTANCA Nga Maria Miraglia Përktheu nga Anglishtja: Jeaton Kelmendi Të buta si gota të hellës heshtjet tuaja për sa kohë zgjatë dimri i ftohtë mungesa e juaj ndryshon edhe stinët me...

DISA FJALË PËR “MENDIMET I NDJEKIN TË DASHURUARIT” Luís Serrano,...

DISA FJALË PËR “MENDIMET I NDJEKIN TË DASHURUARIT” Luís Serrano, Portugali Përktheu nga Anglishtja: Alfred Beka Jeton Kelmendi është një poet shqiptar, i lindur në vitin 1978...

Kooseul Kim, Korea e Jugut Përktheu nga Anglishtja: Jeton Kelmendi

Kooseul Kim, Korea e Jugut Përktheu nga Anglishtja: Jeton Kelmendi Kooseul Kim. Poete, Profesoreshë emeritus në Universitetin Hyupsung. Ajo fitoi doktoraturë (PhD) nga “Korea University”, Kore. Ajo ishte...

“JETON KELMENDI OSE LULET E DASHURISË”, nga Prof. Gustavo Vega Mansilla,...

“JETON KELMENDI OSE LULET E DASHURISË” Prof. Gustavo Vega Mansilla, Spanjë Përkthyeu nga Spanjishtja: Peter Tase     Në këtë libër Jeton Kelmendi na ilustron për pasionin e...

Poeti i paqes, nobelisti Ernesto Kahan sot ishte për vizitë në...

IWA Bogdani Nobelisti për paqe, izraelito-argjentinasi, Ernesto Kahan, poet dhe humanist, në një vizitë që po i bën Kosovës, ku edhe do të shpallet doktor...

Nga Flutura Açka

Faleminderit Gjakovë, që më takove me Ali Podrimja Nga Festivali i 55 Poezisë në Gjakovë, maj 2019 “Mos më thirr bacë, më pëlqen më shumë me...

MITINGU I 55 I POEZISË NË GJAKOVË DHE TRADITA QË...

MITINGU I 55 I POEZISË NË GJAKOVË  DHE TRADITA QË VAZHDON Shumë çmime, promovime, debat për letërsinë e poetë ndërkombëtare dhe vlerë e lart e...

Poezi nga Mihai Firicā

MIHAI FIRICĂ, përktheu Baki Ymeri SCURTA BIOBIBLIOGRAFIE Mihai Firică s-a născut la 26 Iulie 1970 în Craiova. A studiat Litere, Istorie și Drept, având o specializare...

FJALA E VËRTETË E POETIT Jeton Kelmendi nga Dante Maffia

FJALA E VËRTETË E POETIT PARATHËNIE PËR POEZITË E JETON KELMENDIT ITALISHT  NGA Dante MAFFIA, Itali Përktheu nga origjinali Eda Agaj Zhiti Jeton Kelmendi ka një personalitet të pasur, interesat e...

Nga prof. Emeritus. Ernesto Kahan *Fitues i Çmimit Nobel, 1985. Poezia...

Parathënie e librit të Jeton Kelmendit “KUPTIMI ËSHTË TJETËR” Nga prof. Emeritus. Ernesto Kahan *Fitues i Çmimit Nobel, 1985 Përktheu nga Anglishtja: Alfred Beka Kur fillova...
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe