Happy new year to you

Gëzuar vitin e ri 2020 Happy new year to you 2020 bonne année 2020 felice anno nuovo 2020 frohes neues jahr 2020 sretna nova godina 2020 明けましておめでとうございます 2020 IWA Bogdani

Tendai Rinos Mwanaka Botohet në Shqip

Është botuar libri me poezi “Regjister i shkruar nga domethënia” I autorit Tendai Rinos Mwanaka nga Zimbaveja. Librin e ka Përkthyer nga Anglishtja Jeton Kelmendi... PARATHENIE Libri...

Lulzim Tafa KRIJUESI MAGJIK nga Violeta Allmuça

KRIJUESI MAGJIK 16 dhjetor 15:41 (Rreth poezisë së Lulzim Tafës) Violeta ALLMUÇA Kur shkruajmë sot për poezinë dhe poetin Lulzim Tafa, një nga poetët më të veçantë dhe...

(Prend Buzhala, Psherëtima pergamene, poezi- zgjedhjen dhe parathënien Anton Nikë Berisha-...

LIRIZËM DHE MEDITIM I THELLË ESTETIK (Prend Buzhala, Psherëtima pergamene, poezi- zgjedhjen dhe parathënien Anton Nikë Berisha- SHB “Rozafa”, Prishtinë, 2017) Emri i Prend Buzhalës tashmë...

Poezi: Lulzim Tafa. Shqip, English, Italiano

poezi nga Lulzim Tafa në Shqip, English translated by Jeton Kelmendi, Italiano Maria Miraglia ANDRRA (Palimpsest kozmik) Mos u dëshpëro e dashur As mos u zhgënje Sapo e mora...

Kumtesë për Din Mehmetin nga Muharrem Kurti

KONTRIBUTI I DIN MEHMETIT NË THEMELIMIN E MITINGUT TË POEZISË DHE FORMËSIMIN  E POETEVE  ËSHTË I PAZËVENDSUESHËM     Zonja dhe zotërinj,    ...

Jeton Kelmendi botohet në Norvegji

Është botuar në Oslo libri me poezi Antidrøm I Jeton Kelmendit. Libri është përmedhje e poezive nga 3 libra dhe perkthyer nga Erling Kittelsen...

Albert V. Nikolla

ALBERT V. NIKOLLA Shkëputur nga vëllimi “Alkimia e Zemres” RREZIMI I HENES Oh qyteti ishte përballë nesh i zhveshur! Ne, shikonim të përhumbur mjegullën e dendur, Teksa hante dritat...

Mbylli siparin Edicioni i XXIII i FNP “Ditët e Naimit”

DITËT E NAIMIT - MODEL I NDËRKOMUNIKIMIT DHE I PROMOVIMIT LETRAR E KULTUROR Prej 17-21 tetor 2019, në Tetovë dhe në Korçë, u mbajt Edicioni...

Silvana Barki, Shqipëri

Flasim për dhimbjen, me sytë gjithë lot futemi në të kaluarën e dhimbshme me shpresë se do t’i mbushim edhe sytë e atij që dëgjon. Po ç’dimë...
434FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe