Botohet në Shqip “Rojet e harresës” i Poetit Azerbajxhanas Mehmet Ismail

IWA BOGDANI www.iwabogdani.org iwabogdani@gmail.com Përktheu nga Turqishtja:  Shyngyl Kelmendi- Gashi   Redaktor: Engjëll I. Berisha Faqe 141 ISBN 978-0-244-05972-9   Kujtesë e dhimbje, përtej imagjinatës Poeti, azerbajxhanas, Memmet Ismail, vjen në letërsinë shqipe me...

Mehmet Ísmail (Azerbaijan), në Gjuhën Shqipe

Mehmet Ísmail (Azerbaijan), në Gjuhën Shqipe Çmimi Bogdani, medalja dhe botimet në Shqip Mehmet Ismail

Poeti i paqes, nobelisti Ernesto Kahan sot ishte për vizitë në...

IWA Bogdani Nobelisti për paqe, izraelito-argjentinasi, Ernesto Kahan, poet dhe humanist, në një vizitë që po i bën Kosovës, ku edhe do të shpallet doktor...

Poetja Italiane Maria Miraglia botohet në Shqip

HUMANIZMI DHE BOTA E SAJ Sikur thotë Ciceroni, çka vlen jeta e njeriut nëse nuk gërsheton ngjarjet e kaluara. Derisa po e redaktoja librin e...

NË FILLIM NA ISHIN FJALA JONË DHE SHPIRTI YNË nga Prend Buzhala

NË FILLIM NA ISHIN FJALA JONË DHE SHPIRTI YNË (Jeton Kelmendi: Thërras gjërat e harruara, poezi) Çka na është ajo thirrje kaq dramatike që e lëshon poeti?...

Poezi nga Mihai Firica, Rumani

Poezi rumune Mihai Firică, Rumani Lacrimi gemene de azi înainte plata se va face în sâmburi argintul e doar al săracilor cerul albastru fixat deasupra noastră de cuiele domnului suntem...

DIMRI I SHKËPUTJES SË MADHE Poezi nga Jeton Kelmendi

Foto: Ibrahim Rugova dhe Jeton Kelmendi 2002, Prishtinë DIMRI I SHKËPUTJES SË MADHE -- Ibrahim Rugovës S'të kam parë Kurrë Kaq të heshtur Guri ynë prej ari Të shkosh përtej vetvetes Matanë A...

Mbylli siparin Edicioni i XXIII i FNP “Ditët e Naimit”

DITËT E NAIMIT - MODEL I NDËRKOMUNIKIMIT DHE I PROMOVIMIT LETRAR E KULTUROR Prej 17-21 tetor 2019, në Tetovë dhe në Korçë, u mbajt Edicioni...

FJALA E VËRTETË E POETIT Jeton Kelmendi nga Dante Maffia

FJALA E VËRTETË E POETIT PARATHËNIE PËR POEZITË E JETON KELMENDIT ITALISHT  NGA Dante MAFFIA, Itali Përktheu nga origjinali Eda Agaj Zhiti Jeton Kelmendi ka një personalitet të pasur, interesat e...

Presidenti Thaçi dekoron me medalje presidenciale poetin Lulzim Tafa

Poeti i njohur kosovar, profesori dhe Rektori i Kolegjit AAB, Prof.dr. Lulzim Tafa, u dekorua me Medalje Presidenciale te Meritave nga presidenti i vendit,...
433FansLike
0FollowersFollow
0SubscribersSubscribe